Raki rrushi (normale) Kallmet 0.7 Litër

845.00 L

Shitur nga: Blishqip.al
Shitur nga Kantina Kallmet

In stock

Compare

Kallmet, i cili është varietet i lashtë autokton shqiptar i kultivuar në zonën e origjinës dhe i përhapur kryesisht në rrethet e Lezhës dhe Shkodrës. Rendimenti mesatar ne vreshtat eshte 50-60 Kv/Ha.

Kultivimi i ketij varieteti rrushi dhe rakia e prodhuar prej tij jane trashëguar nga te gjitha familjet e zones, si per konsum familjar ashtu edhe per treg.

Pas perfundimit te fermentimit ne temperature te kontrolluar, lengu i perftuar pas presimit te bersive, shkon ne distileri. Kjo raki prodhohet me distilatore (kazane rakie prej bakri) me metoden tradicionale. Rakia ruhet 6 muaj në enë inoxi pastaj 3 vjet ne vozga druri lisi francez dhe më pas 6 muaj ne shishe qelqi perpara daljes ne treg.

Paraqitet e kthjellet kristal, e shprehur dhe e larmishme ku spikatin aromat e freskëta tipike të varietetit. Grada alkolike ne varesi te vitit te prodhimit varion ne 45–50 % Vol.

Përshtatet mire me djathe, ullinj, antipasta mikse dhe sallamra të stazhonuar. Keshillohet te konsumohet ne sasi te vogla edhe pas vaktit te ushqimit. Temperatura e këshilluar e shërbimit: 12-14°C. Mund te konsumohet edhe me akull.

Additional information

Weight 0.7 kg
Bëhu i pari për të vlerësuar "Raki rrushi (normale) Kallmet 0.7 Litër"

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vlerësime

There are no reviews yet.

Main Menu

Raki rrushi (normale) Kallmet 0.7 Litër