Lakror me spinaq- receta tradicionale shqiptare

Lakror me spinaq me qumësht -receta tradicionale

lakror-me-spinaq--receta-shqiptare

Përbërësit
PËR 5 PERSONA

1 kg spinaq
4 kokra vezë
100 gr koper
300 gr miell
1 lt qumësht
70 gr gjalpë
kripë

Hapat

Gjysmen e qumeshtit e ziejm dhe me gjysmen e qumeshtit njomim 150gr miell
Mbasi ka zier qumeshti hedhim miellin e perzier me lart me qumesht,shtojme gjalpin dhe 1lug gjelle kripe
E leme te ziej per 5 minuta,sa te trashet e heqim nga zjarri
Ziejm spinaqin e kullojme e grim,grim dhe kopren i trazojm me masen e pregatitur me lart
Rrahim 3 kokrra veze menjan fort dhe pasi jan rrahur i bejme te gjithe perbersit bashk dhe i trazojme
Zeme brumin me miellin e mbetur vaj dhe pak krip
Nga brumi i pregatitur hapim tre pete te medha (te dalin jasht taves)
Hapim petet mbi tav nje e nga nje duke i pikuar me vaje
Shtojm masen e pregatitur brenda peteve,palosim nga brenda taves petet si ne foto
I hedhim vaj lart peteve qe i mblodhem dhe te mezi qe ka ngel bosh shtojm 1 veze te rrahur te mari ngjyre

Piqet ne 180°

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Main Menu