Raki rrushi Kallmet e vjetëruar 5 Litër

4,940.00 L

Shitur nga: Blishqip.al
Shitur nga Kantina Kallmet

In stock

Compare

Kallmet, i cili është varietet i lashtë autokton shqiptar i kultivuar në zonën e origjinës dhe i përhapur kryesisht në rrethet e Lezhës dhe Shkodrës. Rendimenti mesatar ne vreshtat eshte 50-60 Kv/Ha.

Kultivimi i ketij varieteti rrushi dhe rakia e prodhuar prej tij jane trashëguar nga te gjitha familjet e zones, si per konsum familjar ashtu edhe per treg. Vjeterimi eshte bere ne vozga druri te tipeve te ndryshme te prodhuara nga artizanet e zones.

Pas perfundimit te fermentimit ne temperature te kontrolluar, lengu i perftuar pas presimit te bersive, shkon ne distileri. Kjo raki prodhohet me distilatore (kazane rakie prej bakri) me metoden tradicionale. Rakia ruhet 6 muaj në enë inoxi pastaj 3 vjet ne vozga druri lisi francez dhe më pas 6 muaj ne shishe qelqi perpara daljes ne treg.

Paraqitet me ngjyre ari, e shprehur dhe e larmishme, me e rumbullakosur ku spikatin aromat tipike të varietetit si dhe aroma te vecanta te drurit te marra gjate vjetrimit. Grada alkolike ne varesi te vitit te prodhimit varion ne 45–50 % Vol.

Përshtatet mire me djathe, ullinj, antipasta mikse dhe sallamra të stazhonuar. Keshillohet te konsumohet ne sasi te vogla edhe pas vaktit te ushqimit. Temperatura e këshilluar e shërbimit: 12-14°C. Mund te konsumohet edhe me akull.

Additional information

Weight 0.7 kg
Bëhu i pari për të vlerësuar "Raki rrushi Kallmet e vjetëruar 5 Litër"

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vlerësime

There are no reviews yet.

Vendor Information

  • Store Name: Kantina Kallmet
  • Vendor: Kantina Kallmet
  • Address:
  • No ratings found yet!

Main Menu

Raki rrushi Kallmet e vjetëruar 5 Litër

4,940.00 L

Shto ne shporte